O mne

Volám sa Nina a narodila som sa v Bratislave. Už od detstva som inklinovala k umeniu a jeho mnohým podobám a preto som sa po gymnáziu rozhodla ísť študovať produktový a interiérový dizajn na Fakulte architektúry na Slovenskej Technickej Univerzite.

Čo ma prvýkrát posunulo k zmýšľaniu o interiéri a zveľaďovaní priestoru, v ktorom bývame, bol semester strávený v dánskej Kodani, cez študijný program Erasmus. Škandinávsky štýl a filozofia života sú mi veľmi blízke v tom, že aj napriek nepriaznivým podmienkam počasia si Škandinávci dokážu spríjemniť chvíle doma, práve napríklad ručne robenou keramikou, či harmonickými farebnými kombináciami.

Mgr. art. Nina Štrpková

Po vyštudovaní univerzity, kde som sa prvý krát stretla so sochárskou prácou a modelovaním z hliny, som chcela pokračovať v tomto odvetví, ktoré ma uchvátilo práve svojou precíznosťou a náročnosťou. Zaujímala ma najmä práca s hrnčiarskym kruhom a úžitková keramika s moderným prístupom.

Zbožňujem históriu umenia, ale aj súčasné umenie.

Neustále navštevujem aktuálne výstavy v lokálnych, aj svetových galériách, kde čerpám veľa inšpirácie pre moju tvorbu. Inklinujem najmä k fauvizmu, surrealizmu, či expresionizmu. Medzi mojich najobľúbenejších autorov patrí Henri Matisse a jeho dokonalé farebné kompozície, Joan Miró a jeho hravá abstrakcia a Marc Chagall a jeho veselé, farebné dedinky. Zo súčasných autorov mi učaroval David Hockney, ktorého známou hláškou „I prefer living life in color.“ – „Preferujem žiť farebný život.“ – sa aj ja riadim vo svojej tvorbe.

Keramická práca pre mňa okrem sebavyjadrenia znamená aj hodiny a dni strávené v ateliéri, kde tvrdo pracujem na zveľaďovaní remesla. Snažím sa v keramike neustále vzdelávať a zlepšovať, čo verím, že bude pokračovať aj naďalej. Zákazníkom ďakujem za prejavenú dôveru a záujem o moju tvorbu, čo ma motivuje ísť vpred.